nagłówek "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) – dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława link nagłówka

Grudzień 2022 r.

Boże Narodzenie i kapliczka Matki Boskiej Brzemiennej

Kapliczka matki Boskiej
Brzemiennej

Św. Mateusz Ewangelista (zm. ok 60 r.)„Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego." (Mt 1,18)

Święta Bożego Narodzenia niech będą dla naszych rodzin czasem radości, pokoju i nadziei. Dobrych świąt!

Wizerunki Matki Boskiej Brzemiennej

Maciej KobylińskiPrzy okazji Bożego Narodzenia, warto wspomnieć, że - choć trudno w to uwierzyć - w chrześcijańskiej kulturze wizerunek Matki Boskiej w stanie błogosławionym jest właściwie nieobecny. Spośród niewielu miejsc, gdzie czczona jest Matki Boska Brzemienna najsłynniejsze jest sanktuarium w Guadalupe w Meksyku, a w Polsce sanktuarium w Gdańsku-Matemblewie. Nie można jednak zapominać o kapliczce na Polinowie!

Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku

Matka Boża z Guadalupe

Jak głosi tradycja, 12 grudnia 1531 roku Matka Boża ukazała się Indianinowi św. Juanowi Diego. Ubrana była w różową tunikę i błękitny płaszcz, opasana czarną wstęgą, co dla Azteków oznaczało, że była brzemienna. Początkowo biskup Meksyku nie dał wiary Juanowi. Juan poprosił więc Maryję o jakiś znak, którym mógłby przekonać biskupa.

W czasie kolejnego spotkania Maryja kazała Indianinowi wejść na szczyt wzgórza, gdzie rosły kwiaty. Madonna poleciła Juanowi nazbierać całe ich naręcze i schować je do tilmy (był to rodzaj indiańskiego płaszcza). Juan szybko spełnił to polecenie, a Maryja sama starannie je poukładała. Juan natychmiast udał się do biskupa i w jego obecności rozwiązał rogi swojego płaszcza. Na podłogę wysypały się kastylijskie róże, a biskup i wszyscy obecni uklękli w zachwycie. Na rozwiniętym płaszczu zobaczyli przepiękny wizerunek Maryi z zamyśloną twarzą o ciemnej karnacji, ubraną w czerwoną szatę, spiętą pod szyją małą spinką w kształcie krzyża.

Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie

Figura Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie

Pośród starych, pięknych, liczących sobie ponad dwieście pięćdziesiąt lat lip oraz modrzewi, na wzgórzu stoi mała kapliczka, w której znajduje się modrzewiowa figura Madonny z Matemblewa.

Jak głosi legenda, pewien stolarz, mieszkaniec Matarni, w czasie bardzo mroźnej zimy, podczas szalejącej śnieżnej zamieci, wyruszył pieszo po lekarza dla rodzącej żony, do odległego o 10 km Gdańska. Ostry mróz tak osłabił jego siły, że w końcu wycieńczony upadł. Ponieważ był człowiekiem głębokiej wiary, modlił się żarliwie o uratowanie żony, nienarodzonego dziecka oraz siebie. Podczas tej modlitwy ukazała mu się piękna, oświetlona niezwykłym światłem, brzemienna Niewiasta, od której usłyszał, że może już wracać do domu, bo żona urodziła syna i oboje czują się dobrze. Stolarz ostatkiem sił wrócił do domu. O tym cudownym wydarzeniu opowiedział cystersom z oliwskiego opactwa. Jego opowieść uznali za wiarygodną.

Wkrótce postawiono kapliczkę, do której przychodziły przede wszystkim kobiety, matki. Każda z nich, zgodnie z istniejącym zwyczajem, przynosiła w woreczku ziemię, z której powstał okazały dziś kopiec. To na nim stoi kapliczka z figurą ciężarnej Maryi. Modrzewiowa Matemblewska Madonna została wyrzeźbiona najprawdopodobniej w snycerskiej pracowni oliwskich cystersów ok. 1790 r., ukazana jest jako niewiasta obleczona w słońce, prawą rękę przyciska do piersi, w lewej trzyma białą lilię. Prawą stopę wspiera na półksiężycu, lewą depcze głowę węża, na głowie zaś ma wieniec z dwunastu gwiazd.

Kapliczka Matki Boskiej Brzemiennej na Polinowie

Kapliczka matki Boskiej
<im Brzemiennej

Figura Matki Bożej w stanie błogosławionym na Polinowie wyrzeźbiona została przez Jacka Kobylińskiego w lipowym drewnie w 2004 r. Bardzo symboliczny jest trzon kapliczki - stanowi go wiekowa, potężna wierzba o spróchniałym pniu, rosnąca kiedyś przy wjeździe na Polinów.

Poświęcenie kapliczki Akt_poswiecenia kapliczki

Tradycyjnie koniec roku to czas wspominania ludzi, którzy w tym starym roku odeszli. Warto więc wspomnieć, że uroczystego poświęcenia kapliczki w 2004 r. dokonał - zmarły w bieżącym roku - Prałat Henryk Rzeszotek, wieloletni proboszcz łosickiej parafii.

Poświęcenie kapliczki Św. Nepomucena

Był częstym gościem na Polinowie.

Więcej informacji o kapliczkach można znaleźć na stronie "Polinowskie kapliczki"

Ojcowie serwisu Polinów
Polinów
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy