strona główna "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) - dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława

Polinowskie cztery pory roku to istny kalejdoskop: wiosną przyroda budzi się do życia, śnieg topnieje, strumień przybiera, żaby wychodzą ze swych kryjówek, okoliczne łąki pokrywają się żółtymi mniszkami i biała kaszką, zewsząd słychać świergot ptaków i pokrzykiwania czajek na łąkach, majestatyczne brzozy obsypują się delikatnymi listkami.

Latem podczas sielanki na hamaku czuć zapach świeżo skoszonej trawy, a w leniwe niedzielne popołudnia nad Polinowem unosi się zapach dymu ognisk i pieczonych kiełbasek. Konie skryte w cieniu nadbrzeżnych olszy przed prażącym słońcem, majestatycznie przerzuwają darninę. Dawno już minęły czasy, kiedy w tym okresie na Polinów zjeżdżały fury z pachnącym sianem, czy ustawiano przy spichlerzu przyczepy ze zbożem.

Jesień zaś, mimo że chwilami smutna, to jednak piękna i niepowtarzalna pora. Wiele drzew i krzewów zaczyna mienić się przepięknymi barwami - winobluszcz gęsto porastający stary spichlerz spływa w tym czasie szkarłatną purpurą, zielone dotychczas brzozy zmieniają swoje szaty na żółcie, mamiąc oczy tańcem drobnych, falujących na wietrze listków. Skutecznie odcinają się od błękitu nieba, w dalszym ciągu przypominając o swym istnieniu szumem delikatnego listowia.

Przyroda zaczyna jednak nieuchronnie układać się do zimowego snu - zrzuca listki z drzew, ryby i raki chowają się głęboko w mule, większość ssaków zbierają zapasy i szuka bezpiecznych kryjówek na zimę. Okoliczne łąki pustoszeją, stawy skuwa lód, a na koniec wszystko przykrywa miękka, puchowa kołderka. Jest cicho i spokojnie. Jednak świat powoli znów zaczyna się budzić, a to za sprawą zbliżającego się sezonu świątecznych kuligów i zimowych szaleństw. Radosnym skwierczeniem i leniwym dymkiem przypomina o sobie dawno zapomniany kominek. Snując przy nim opowieści wszyscy zaczynają jednak nieśmiało wyczekiwać nadejścia upragnionej wiosny...

Ojcowie serwisu Polinów
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy