strona główna "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) - dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława

Łosice i okolice

Maciej KobylińskiW przerwach między wielkimi podróżami do odległych nieraz miejsc - zamiast zamykać się w czterech ścianach warto wykorzystać czas na podróże małe. One również potrafią dostarczyć wielu wrażeń.

Czasem wystarczy wstać sprzed telewizora i trochę się oddalić, by odkryć krajobrazy, ciekawe miejsca i zabytki - pierwszorzędnej często wartości - których istnienia nawet nie podejrzewaliśmy. Zabytkowych budowli ubywa z każdym rokiem. Jesteśmy być może ostatnim pokoleniem, które ma jeszcze szansę oglądać np. stare szlacheckie dwory czy domy pokryte strzechą.

"...Takie już bowiem mam dziwactwo, że zamiast szukać dalekich cudów przyrody, zamiast gonić za zgiełkiem po targowicach świata, doznaję największych rozkoszy, gdy wpatruję się w dno cichych strumieni i rzek, gdy przykładam ucho do starych mogił, których mrocznych dziejów nikt nie słucha...". Zygmunt Gloger

Opisy miejscowości można otworzyć wchodząc na stronę "Mapa okolic Łosic" i klikając bezpośrednio nazwy miejscowości (lub przycisk obok nich).


Mapa okolic Łosic (promień 20 km)

Można także wybierać miejscowości z poniższej tabeli, która przedstawia dodatkowo obiekty historyczne w każdej z uszeregowanych alfabetycznie miejscowości.

Bachorza - alejaPóźnoklasycystyczny dwór zbudowany około połowy XIX w., fragmenty parku krajobrazowego z XIX w.

Chłopków - kościołMurowany kościół parafialny (dawna cerkiew) z 1890 r., ślady wczesnośredniowiecznego grodziska.

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

Ojcowie serwisu Polinów
Łosice i okolice
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy