strona główna "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) - dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława

Łosice i okolice


Maciej Kobyliński

W przerwach między wielkimi podróżami do odległych nieraz miejsc - zamiast zamykać się w czterech ścianach warto wykorzystać czas na podróże małe. One również potrafią dostarczyć wielu wrażeń.

Czasem wystarczy wstać sprzed telewizora i trochę się oddalić, by odkryć krajobrazy, ciekawe miejsca i zabytki - pierwszorzędnej często wartości - których istnienia nawet nie podejrzewaliśmy. Zabytkowych budowli ubywa z każdym rokiem. Jesteśmy być może ostatnim pokoleniem, które ma jeszcze szansę oglądać np. stare szlacheckie dwory czy domy pokryte strzechą.

"...Takie już bowiem mam dziwactwo, że zamiast szukać dalekich cudów przyrody, zamiast gonić za zgiełkiem po targowicach świata, doznaję największych rozkoszy, gdy wpatruję się w dno cichych strumieni i rzek, gdy przykładam ucho do starych mogił, których mrocznych dziejów nikt nie słucha...". Zygmunt Gloger

Opisy miejscowości można otworzyć wchodząc na stronę "Mapa okolic Łosic" i klikając bezpośrednio nazwy miejscowości (lub przycisk obok nich).


Mapa okolic Łosic (promień 20 km)

Można także wybierać miejscowości z poniższej tabeli, która przedstawia dodatkowo obiekty historyczne w każdej z uszeregowanych alfabetycznie miejscowości.

Bachorza - alejaPóźnoklasycystyczny dwór zbudowany około połowy XIX w., fragmenty parku krajobrazowego z XIX w.

Chłopków - kościołMurowany kościół parafialny (dawna cerkiew) z 1890 r., ślady wczesnośredniowiecznego grodziska.

miejscowość zabytkowy
kościół
dwór park kapliczka grodzisko pomnik miejsce
bitwy
miejsce
martyrologii
Chłopków

Chotycze


Czeberaki

Czołomyje

Czuchleby


Dąbrowa

DrażniewDzięcioły


Górki


Hadynów


Hruszniew

HuszlewJeziory
Klimczyce

Klimy


Knychówek

Kobylany


Korczew
Kownaty

Krzesk-Majątek
Krzymosze


Kukawki


ŁosiceŁysówMajówka


Makarówka


Mężenin

MordyMszanna
Niemojki


Olszanka


Patków

Platerów


Przesmyki
Puczyce
Rusków
Sarnaki
Stara Kornica
Stare Szpaki


Tokary
Toporów
Wojnów

Woźniki


Wólka Nosowska

Wygoda


Zaborze


Strona ulega ciągłym zmianom. Dodawane i aktualizowane są opisy, uzupełniane zdjęcia. Zwracamy się zatem z prośbą: jeśli ktoś posiada jakieś ciekawe informacje na temat przedstawionego obszaru, może skorygować przedstawione dane lub ma jakieś uwagi - niech koniecznie do nas napisze!

Ojcowie serwisu Polinów
Łosice i okolice
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy