strona główna "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) - dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława

Wieści z królewskiego folwarku

Anno Domini 2010

Święta z dala od kraju
29 grudnia 2010 r.

Bartosz KobylińskiW tygodniku Echo Katolickie nr 51 (808) z 23-29 grudnia 2010 r. ukazał się artykuł "Święta z dala od kraju". O świętowaniu bez względu na różnice szerokości opowiadają w nim ci, którzy na co dzień służą porozrzucani po różnych kontynentach świata. O drugich już świętach na obczyźnie nasz brat opowiada w rozdziale pierwszym, zaś pod artykułem znajduje się jego wzmianka "Czas pokaże" o napiętej sytuacji politycznej na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

3 strony świata, czyli Wybrzeże Kości Słoniowej w radiowej "Trójce"
22 grudnia 2010 r.

Bartosz KobylińskiPo wymianie korespondencji z jednym z redaktorów i przedstawieniu obecnej sytuacji na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Programie Trzecim Polskiego Radia (Trójka) z cyklu "Trzy Strony świata" pojawił się długo oczekiwany przez nas reportaż. Co prawda po podaniu namiarów na ojca Romana mieliśmy nadzieję, że zostanie zaproszony do wzięcia udziału w tym reportażu, jak się jednak okazało - wzięli kogoś innego. Pocieszające jest jednak to, że emisja w końcu się odbyła i nawet sam redaktor Marek Wałkuski w prowadzonej z nami korespondencji stwierdził, że ten rejon świata rzeczywiście troszkę ostatnio zaniedbali, zwłaszcza na tle mających tam obecnie miejsce, wydarzeń. Cieszymy się zatem, że zainteresowaliśmy publiczne media troszkę odmiennym tematem, co udało nam się zresztą uchwycić elektronicznym uchem komputera.

Tolkien - teologia mitu według ojca Wojciecha
6 grudnia 2010 r.

Bartosz KobylińskiMiło nam poinformować, że ukazała się kolejna, druga już w tym roku po "Cichej nocy?" publikacja naszego brata - ojca Wojciecha CMF, nie licząc oczywiście kilku pomniejszych artykulików. W listopadowo-grudniowym numerze dwumiesięcznika Życie konsekrowane (nr 6(86) 2010 r.) ukazał się bowiem artykuł "Tolkien - teologia mitu". Warto wspomnieć, że to jedyne teologiczne pismo naukowe w Polsce (co znaczy m.in., że artykuły tam zamieszczone wliczają się do dorobku naukowego, a więc do habilitacji będzie jak znalazł;).

Wystawa Dwory i pałace południowego Podlasia i wschodniego Mazowsza
17 listopada 2010 r.

Maciej KobylińskiJeden z długich, listopadowych wieczorów spędziliśmy w dworze w Mościbrodach na wystawie "Dwory i pałace południowego Podlasia i wschodniego Mazowsza". Autor wystawy, Pan Sławomir Kordaczuk (z-ca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach) prezentował kolekcję fotografii, których tematem są właśnie dwory i założenia pałacowo-parkowe najbliższej okolicy.

W Polsce przed II wojną światową istniało ok. 16.000 dworów. Były charakterystycznym elementem naszego krajobrazu i stanowiły o polskiej tożsamości. Te, którym udało się przetrwać wojnę, niszczały w okresie PRL. Dziś, w przytłaczającej większości porzucone, bezpańskie - rozsypują się. Z nominalnie istniejących 3.000 dworów, 2.000 znajduje się obecnie w stanie agonalnym.

Oprócz wrażeń wizualnych na wystawie można było doświadczyć czegoś "dla ucha" - Chopin w dworkowych wnętrzach brzmi zdecydowanie lepiej, niż w nawet najpiękniejszej sali koncertowej! (przynajmniej dla mnie).

A piszę o tym głównie dlatego, że sporą część dworów, które prezentowane były na wystawie, opisujemy w dziale "Łosice okolice", o istnieniu którego przypominamy i zapraszamy do odwiedzania (opisujemy m.in. dwór w Czeberakach, Dąbrowie, Hruszniwie, Huszlewie, Klimczycach, Korczewie, Kownatach, Krzesku, Łysowie, Mężeninie, Mordach, Patkowie, Puczycach, Sarnakach Tokarach, Wojnowie czy Wólce Nosowskiej). Najbardziej szczegółowo omawiamy jednak dwory w Chotyczach i Toporowie (dział "Toporów - Chotycze"), a to ze względu na to, że na przełomie XIX i XX w. ich właścicielem był nasz pradziadek - Alfred Wiktor Witalis Węgliński herbu Godziemba.

"Pamiętam niebieski różaniec" - artykuł w "Echu Katolickim"
14 października 2010 r.

Bartosz KobylińskiNiezmiernie miło nam poinformować, że w najnowszym numerze tygodnika regionalnego "Echo Katolickie" (nr 41 (798) z 14-20 października 2010 r.) w dziale "Temat tygodnia" ukazał się całostronicowy artykuł "Pamiętam niebieski różaniec", traktujący, ogólnie rzecz ujmując, o naszej rodzinie, Polinowie i jego mieszkańcach oraz rodzinnych tradycjach.
Gorąco zachęcamy zatem do nabycia periodyku i życzymy miłej lektury - w sam raz na jesienne, deszczowe wieczory!

"Dziennik z podróży donikąd", czyli debiut na łamach "Podlasie24"
2 sierpnia 2010 r.

Bartosz KobylińskiMiło nam poinformować, że na łamach Regionalnego Portalu Informacyjnego "Podlasie24", stanowiącego obecnie obok "Radia Podlasie" jeden z dwóch głównych serwisów podlaskiej rozgłośni, ukazał się pierwszy odcinek z serii "Afrykańska korespondencja Ojca Wojciecha". Kolejne epizody zamieszczane są w zaledwie średnio cotygodniowych przedziałach czasowych, więc trzymajcie rękę na pulsie!
Z kolejnymi odcinkami gorącej korespondencji można zapoznać się w dziale Region/Przeczytaj wspomnianego serwisu. Przyjemnej lektury!

Umarł król, niech żyje król!
8 lipca 2010 r.

Maciej KobylińskiSkoro już mówimy o "zmienności fauny Polinowa", warto też dodać kilka słów o zmianach w kocim polinowskim świecie. Kocica-Pifcica zginęła wczesną wiosną śmiercią tragiczną pod kołami samochodu. Zaraz po tym wypadku jej syn Kleofas przepadł bez wieści. Do dziś nie wiadomo, czy śladem słynnego kota Miglansa wyruszył w podróż dookoła świata, czy może wybrał się w podróż dłuższą, z której nie ma już odwrotu... Podejrzenia padły na lisa, który kręcił się wiosną po okolicy i mógł wyprawić kociaka na tamten świat.

Tak czy inaczej słuch o nim zaginął, a na Polinowie zrobiło się bardzo smutno. Najbardziej przykry był moment przyjazdu na Polinów, bo jeszcze niedawno Kleofas często wybiegał nie wiadomo skąd na spotkanie i witał wszystkich swoim mruczeniem lub ewentualnie wskakiwaniem "na barana", co mu się często zdarzało. Wszyscy byliśmy bardzo przygnębieni z tego powodu i zaczęliśmy myśleć skąd by tu przygarnąć jakiegoś kociaka. Na szczęście u sąsiadów okociła się ich ruda kocica i powiła 5 "rudzielców". Od razu zaklepaliśmy jednego i trzeba było tylko poczekać, aż malec trochę podrośnie. Na początku lipca miał już 1,5 miesiąca i stwierdziliśmy, że "już czas".

Alfred (bo tak daliśmy mu na imię) jest rudy od czubków uszu do końca ogona. Nie usiedzi 5 sekund w jednym miejscu, uwielbia gryźć i drapać (co jest szczególnie denerwujące przy kolacji, kiedy pod stołem atakuje nogi domowników), ale ogólnie jest słodki i bardzo grzeczny (kiedy śpi). Liczne przymioty odziedziczył zapewne swoim po ojcu - podejrzewamy, że jest bowiem synem nieodżałowanego Kleofasa, który był swego czasu w bliskich stosunkach z jego mamą...

Msze afrykańskie w Łosicach
16, 23 maja 2010 r.

Bartosz KobylińskiW tym roku w nieco nietypowym (z powodu kapituły generalnej) terminie, mamy przyjemność zaprosić na msze św. z udziałem naszego stryja - o. Andrzeja Kobylińskiego CMF. Jak zwykle podzieli się najnowszymi wieściami z Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie od 20 już lat jako misjonarz zmaga się z tamtejszym klimatem oraz realiami, ale nade wszystko głosi Słowo Boże.
Zapraszamy zatem na łosickie msze św.: 16 maja w kościele parafialnym Trójcy Świętej w Łosicach, zaś 23 maja w rodzinnej parafii naszego misjonarza - kościele parafialnym św. Zygmunta Króla w Łosicach..

W tych dniach po mszach o. Andrzej zbierał będzie przed kościołem ofiarę na misje na Wybrzeżu Kości Słoniowej - m.in. budowę nowego kościoła. Na ten cel w całości przeznaczony zostanie także dochód ze sprzedaży afrykańskich pamiątek - po każdej mszy przed kościołem nabyć będzie można bowiem oryginalne batiki, hebanowe krzyżyki i inne niepowtarzalne pamiątki, oczywiście prosto z gorącej Afryki, a przywiezione przez samego o. Andrzeja. O ile tylko pogoda pozwoli największy wybór będzie rano, jako że ilość towaru jest ograniczona!

Serdecznie wszystkich zapraszamy!

"Moim zdaniem"
15 kwietnia 2010 r.

Bartosz KobylińskiW najnowszym numerze tygodnika regionalnego "Echo Katolickie" (15(772) 15-21 kwietnia 2010 r.), tym razem w rubryce "Moim zdaniem", ukazał się kolejny artykuł naszego brata - o. Wojciecha CMF. Obok zamieszczamy pełną treść artykułu.

"Święta z dala od kraju..."
1 kwietnia 2010 r.

Bartosz KobylińskiW najnowszym numerze tygodnika regionalnego "Echo Katolickie" (13(770) 1-7 kwietnia 2010 r., dział "Echo Sonda") ukazał się kolejny artykuł naszego brata - o. Wojciecha CMF. Dla osób spoza regionu oraz mających trudności z nabyciem periodyku obok zamieszczamy pełną treść artykułu.

Cicha noc?, czyli kolejny debiut medialny;-)
28 lutego 2010 r.

Maciej KobylińskiW Empikach ukazał się właśnie 17 (1/2010) numer Magazynu Fantastycznego, w którym znalazło się długo oczekiwane opowiadanie naszego brata Wojciecha pt. "Cicha noc?". Jest to zabawna wariacja na temat Bożego Narodzenia, która delikatnie mówiąc nieco odbiega od ogólnie przyjętych wyobrażeń. Akcja dzieje się równolegle w niebie i na ziemi, dzięki czemu czytelnik może poznać dotychczas nieznane szczegóły tego wydarzenia. Przypomnijmy tylko, że opowiadanie zakwalifikowane zostało do druku już pod koniec 2008 r. i miało się ukazać jeszcze przed kolejnymi świętami Bożego Narodzenia, niestety niespodziewany obsuw i dość nieregularny cykl wydawniczy przesunęły publikację dopiero na poświąteczny okres bieżącego roku. Tematyka niekoniecznie może zatem pasować do panującej aury, no ale cóż - niestety na pewne rzeczy nie mamy wpływu...

W 2007 r. nadzieję na druk dawała także "Nowa Fantastyka" - największy tego typu magazyn w Polsce, niestety póki co sprawa rozeszła się po kościach. Jednocześnie przypomnę, że kilka lat temu opowiadanie zostało także wysyłane zamiast świątecznej kartki na forum Polinowa.

Ponieważ jest to debiut jeśli chodzi o te wydawnictwo, mocno trzymamy kciuki za następne publikacje!

Ojcowie serwisu Polinów
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy