nagłówek "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) – dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława link nagłówka

Drogowskaz, czyli ciekawe strony o ciekawych miejscach

Łosice

Inne obok www.polinow.pl strony traktujące o Łosicach i najbliższej okolicy:

Muzeum Historii i Tradycji Waldemara Kosieradzkiego

Miasto i Gmina Łosice - Godne polecenia działy "Historia" i "Warto zobaczyć"

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej

We remember Jewish Losice - Strona potomków łosickich Żydów, którzy przeżywszy okupację wyemigrowali do Izraela.

Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie

Pasieka Rogala z Kisielewa

Gmina Stara Kornica

Gmina Huszlew

Gmina Platerów

Gmina Sarnaki

Gmina Olszanka

Starostwo Powiatowe w Łosicach

Bug

Bug jest typową nieuregulowaną rzeką nizinną, która silnie meandrując tworzy liczne zakola, wyspy i starorzecza, a także piaszczyste łachy i skarpy. Brzegi otaczają głównie zarośla, łąki zalewowe oraz lasy łęgowe. Dolinę cechują dobre warunki przyrodnicze do rozwoju wielu cennych ptaków, stanowi ona również ostoję dla niektórych gatunków migrujących. Zamieszkują ją także rzadkie gatunki ssaków wodnych jak wydry i bobry. Oczywiście nie można zapominać o jej ogromnym znaczeniu historyczno-gospodarczym.

Kraina Bugu - Kraina Bugu to pierwszy magazyn odkrywający świat ukryty na wschodnich krańcach Polski. Od 2011 r. opowiadamy o ludziach związanych z rzeką Bug, ich miejscach, kulturze, kuchni i tutejszej przyrodzie. Odkryj z nami Twój najbliższy Wschód.

Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji - Celem Stowarzyszenia KSOPiT jest organizowanie i podejmowanie działań zmierzających do poznawania i ochrony przyrody, rozwoju rekreacji i turystyki konnej, poznawania historii swojego regionu, otaczania opieką miejsc pamięci narodowej i kultywowania tradycji polskiej kawalerii. Siedzibą Stowarzyszenia jest Międzyrzec Podlaski.

Tygiel Doliny Bugu - Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania

Park Krajobrazowy "Podlaski Przełom Bugu" - informacje o walorach przyrodniczych i krajobrazowych, galeria, zdjęcia z lotu ptaka

LOT nad Bugiem - Lokalna Organizacja Turystyczna - przestrzeń współpracy osób, którym zależy na turystycznym rozwoju Podlasia Nadbużańskiego

Dolina Bugu w okolicy wsi Mierzwice - mnóstwo informacji o miejscowościach, przyrodzie i tym wszystkim co niezbędne turystom. Ponadto obszerna galeria zdjęć

Nadbużańska Lokalna Organizacja Turystyczna - Internetowy System Informacji Turystycznej Wschodniego Mazowsza. Celem jej działalności jest kreowanie i upowszechnianie wizerunku obszaru dorzecza Bugu, jako regionu atrakcyjnego turystycznie w kraju i za granicą, integracja środowisk samorządu terytorialnego, gospodarczego i zawodowego, promocja dziedzictwa kulturowego i kulinarnego Dorzecza Bugu

Serpelice - serwis informacyjny. Serpelice to wyjątkowo malowniczo położona miejscowość nad rzeką, u podnóża lesistego, pociętego wąwozami zbocza doliny Bugu, znana jest z wyjątkowo korzystnego mikroklimatu.

Nad Bugiem - Informacje na temat rzeki Bug i okolic oraz bazie noclegowej. Agroturystyka, spływy kajakowe rzeką Bug oraz galeria zdjęć z pleneru Podlaski Przełom Bugu.

Nadburzańskie dwory i pensjonaty

Dwór Zaścianek - Stare, drewniane domy z początków XX w. (była plebania i szkoła) położone na skraju wsi Borsuki i terenie Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu". Skraj lasu z widokiem na nadbużańskie łąki i staropolska kuchnia to jedne z wielu atrakcji tego miejsca.

Pensjonat Uroczysko Zaborek - Zabytkowy kompleks starej drewnianej architektury przystosowanej do potrzeb hotelowych, położony na terenie Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu" w otoczeniu wody i lasów sosnowych.

Dworek Łukowiska - Posiadłość to m.in.: drewniany dworek, dziewiętnastowieczny dwór z Kownatek, zadaszenie biesiadne na 80 osób, budynek gospodarczy z różnorodnym ptactwem jak bażant złocisty, staw.

Ostoja w Serpelicach - pensjonat

Oberża Borsuki

Pałac Cieleśnica

Dom Gościnny Bubel Granna

Dwór Droblin

Drohiczyn

Drohiczyn położony na wysokim brzegu Bugu to jedno z najstarszych miast na Podlasiu, dodatkowo posiadające wyjątkowo bogatą i burzliwą przeszłość. Osada wiejska pojawiła się tutaj już w szóstym wieku po Chrystusie, przekształcając się stopniowo w ośrodek handlowy. Miasto stanowiło od XVI w. aż do rozbiorów stolicę Podlasia, jest jednym z 4 grodów koronacyjnych w Polsce. Przez lata przypisywano mu błędnie rolę stolicy Jaćwingów. Teraz położone nieco na uboczu głównych szlaków stara się odzyskać dawną świetność. Bez wątpienia warto uwzględnić to miejsce w swoich planach turystycznych: piękna panorama z Góry Zamkowej, wiele ciekawych zabytków, możliwość spływu kajakami po Bugu lub dla mniej odważnych rejs po rzece statkiem spacerowym to tylko niektóre powody dla których odwiedzić to miasto choćby na kilka godzin.

Drohiczyn.info - baza wiedzy o historii Drohiczyna

Polskie zamki - Opis zamku w Drohiczynie

Urząd Miasta Drohiczyn

Diecezja Drohiczyńska

Mielnik

Okolica dla miłośników spokojnego wypoczynku, spacerów, jazdy na rowerach, wędkarstwa. Mielnik leży nad brzegiem rzeki Bug, w pobliżu lasów. Archeolodzy twierdzą, że osada istniała tu już w XI w. Miastem był od 1440 r. aż do 1939 r. lecz z biegiem lat, po licznych najazdach i przesunięciu szlaków komunikacyjnych, stopniowo tracił swe znaczenie. O dawnej przeszłości świadczy m.in. grodzisko zwane Górą Zamkową. Są też ruiny kościoła z XV w. oraz cerkiew z 1825 r. Obecny kościół pochodzi z 1913 r. Miłośnicy skamieniałości mogą zwiedzić miejscową kopalnię kredy piszącej.

Gmina Mielnik - Przydatne informacje dla zwiedzających

Korczew

Największą atrakcją Korczewa jest niewątpliwie zespół pałacowo-parkowy, składający się z wielu budynków i budowli. Niektóre z nich dziś już nie istniejące (budynek dawnej ochronki), po innych zostały tylko mury lub gruzy (stajnie, dom ogrodnika), inne przetrwały mniej lub bardziej zniszczone. Jednakże wszystkie stanowią dziś zabytki architektury i objęte są nadzorem konserwatora zabytków.

Pałac w Korczewie - Największa atrakcja miejscowości. Warte odwiedzenia są coroczne imprezy m.in. Zielony Korczew. Nieopodal Pałacu przebiega przepiękna Dolina Bugu.

Urząd Gminy Korczew

Grabarka

Ośrodek religijny polskiego prawosławia, zwany Świętą Górą. Wśród lasów, na wschód od miasta Siemiatycze znajduje się sanktuarium prawosławne istniejące od 1710 r. Klasztor prawosławny otoczony jest drewnianymi krzyżami, składanymi corocznie w ofierze przez prawosławnych pielgrzymów z całej Polski.

Święta Góra Grabarka - Serce prawosławia w Polsce

Janów Podlaski

Jedna z najciekawszych turystycznie miejscowości południowego Podlasia. Zabytki: dawna dwuwieżowa XVIII-wieczna katedra, kościół Jana Chrzciciela z przełomu XVIII i XIX w., ruiny zamku biskupów. We wsi Wygoda, 3 km od Janowa najstarsza w Polsce, założona w 1817 państwowa stadnina koni arabskich, licząca ok. 500 koni. Stadnina udostępniona jest do zwiedzania (budynki pochodzą z XIX w.), na jej terenie znajduje się unikatowy koński cmentarz. Co roku w sierpniu ma tu miejsce Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich i słynna aukcja koni arabskich.

Stadnina Koni Janów Podlaski - Oficjalna witryna Stadniny Koni w Janowie Podlaskim - najstarsza państwowa stadnina koni w Polsce - jest również jedną z najpiękniejszych. Malowniczo położona wśród bujnych nadbużańskich łąk jest prawdziwym "końskim rajem".

Stadnina koni Janów Podlaski

Hotel Zamek Janów Podlaski

Gmina Janów Podlaski

Kodeń i Kostomłoty

Kodeń, dawna posiadłość Sapiehów jest znanym Sanktuarium Maryjnym i miejscem licznych pielgrzymek. Słynie z cudownego obrazu Matki Boskiej de Guadelupe zwanej Kodeńską, sanktuarium to również historia Mikołaja Sapiehy i duchowe dziedzictwo Podlasia. W pobliskich Kostomłotach znajduje się Sanktuarium Unitów Podlaskich.

Sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej w Kodniu

Sanktuarium Unitów Podlaskich w Kostomłotach - Jedyna w Polsce cerkiew neounicka w Kostomłotach z XVII w.

Monaster św. Onufrego w Jabłecznej

Biała Podlaska

Dawna siedziba Radziwiłłów, gdzie której zachowały się fragmenty zamku (muzeum) i cenne kościoły.

Muzeum Południowego Podlasia

Urząd Miasta Biała Podlaska

Gmina Leśna Podlaska - Znajduje się tutaj sanktuarium religijne regionu Podlasia otoczone kompleksami leśnymi. Barokowy kościół i klasztor Paulinów z 1737-52 r. z piękną dwu wieżową fasadą kolumnową. W XIX w. władze carskie przebudowały świątynię na cerkiew. Naleciałości usunięto w okresie międzywojennym. Zespół kościelno-klasztorny otaczają wysokie mury obronne. Warto zobaczyć Klasztor Paulinów.

Studzianka - Strona o miejscowości zamieszkiwanej przez potomków Tatarów.

Podlasie

Południowe Podlasie - Charakterystyka regionu, opisy ciekawych miejsc, propozycje wycieczek i inne

Wrota Podlasia - Portal Informacyjny Województwa Podlaskiego

Szlak Jagielloński - Organizacja Turystyczna "Szlak Jagielloński" (Kraków - Lublin - Wilno) z siedzibą w Lublinie. Na drodze tego szlaku leży także Łosice

Zaczarowany świat Podlasia - Strona powstała dzięki urokowi pięknego zakątka Polski, jakim jest Podlasie. Uroda Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu", Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, sanktuarium na Św. Górze Grabarce i przemiłego Dworu Zaścianek zostawiły ślad w naszej pamięci. Dolina Bugu z całym pięknem przyrody, niezmąconym spokojem, relikwiami czasu, który już nie wróci - zachwycić musi każdego.

Inne

Nepomuki - Zbiór zdjęć oraz informacji o Nepomukach, czyli wizerunkach Świętego Jana z Nepomuka, również tych podlaskich

Polska Egzotyczna - Szlak rowerowy Polski Egzotycznej, biegnący wzdłuż wschodniej granicy kraju, przejezdny każdym rodzajem roweru, z wszystkimi niezbędnymi ułatwieniami i dostępem koleją

Agroturystyka - Wieś polska zaprasza - baza ofert kwater agroturystycznych z całej Polski

Informator turystyczny - Interaktywna mapa Polski i Europy - 45 krajów. Mapa Polski zawiera opisy miast, zdjęcia, odległości między miastami, wyznaczanie trasy przejazdu. Podział administracyjny Polski. Interaktywna mapa Polski i Europy.

Zamki

Niestety w naszej okolicy nigdy nie było tylu zamków co np. na Śląsku, na domiar złego z tych które istniały, niewiele doczekało naszych czasów. Niemniej warto się nimi zainteresować.

Zamki Polskie - Zamki, strażnice, dwory obronne, warownie na terenie Polski

Zamki w Polsce, polskie pałace i dwory obronne - Kilkaset obiektów, tysiące zdjęć, WSPÓŁRZĘDNE GPS, dokładny opis dojazdu, porady jak szukać, turnieje rycerskie, tapety, puzzle.

Zamki i warownie - Zamki i warownie - przewodnik.

Zamki znane i nieznane. - Zamki w Polsce. Nie tylko te powszechnie znane będące miejscem szkolnych wycieczek lecz także te zapomniane leżące z dala od turystycznych szlaków. Ich historia i burzliwe dzieje opisy plany ciekawostki oraz zdjęcia obrazujące obecny wygląd.

Polskie zamki - Opisy zamków, ruin i zamczysk z terenu obecnej Polski. Zilustrowane kilkoma tysiącami zdjęć, planów oraz rysunków i rekonstrukcji. W nawigacji pomaga bardzo dokładna mapa oraz wyszukiwarka.

Warownia - Żywioł tajemnic

Ojcowie serwisu Polinów
Łosice i okolice
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy