strona główna "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) - dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława

Drogowskaz, czyli ciekawe strony o ciekawych miejscach

Gorąco zachęcamy do nadsyłania własnych propozycji - z pewnością wszystkie je uwzględnimy!

Łosice

Inne obok www.polinow.pl strony traktujące o Łosicach i najbliższej okolicy:

 • Powiat Łosicki
  Informacje o regionie: jego historii, kulturze i gospodarce, a także starostwie i jego jednostkach organizacyjnych.
 • Urząd Miasta i Gminy Łosice
  Urząd Miasta i Gminy Łosice
 • We remember Jewish Losice
  Strona potomków łosickich Żydów, którzy przeżywszy okupację wyemigrowali do Izraela.
 • Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji KSOPiT
  Celem Stowarzyszenia KSOPiT jest organizowanie i podejmowanie działań zmierzających do poznawania i ochrony przyrody, rozwoju rekreacji i turystyki konnej, poznawania historii swojego regionu, otaczania opieką miejsc pamięci narodowej i kultywowania tradycji polskiej kawalerii. Siedzibą Stowarzyszenia jest Międzyrzec Podlaski.
 • Dzieje Krzeska
 • Chłopków
  Strona internetowa wsi Chłopków.
 • Kisielew
  Strona internetowa wsi Kisielew.
 • Ostromęczyn
  Strona internetowa wsi Ostromęczyn.
 • U Waldka
  Ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne położone w otulinie Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu" na terenie gminy Platerów w połowie drogi między Łosicami a Sarnakami.

Bug

Bug jest typową nieuregulowaną rzeką nizinną, która silnie meandrując tworzy liczne zakola, wyspy i starorzecza, a także piaszczyste łachy i skarpy. Brzegi otaczają głównie zarośla, łąki zalewowe oraz lasy łęgowe. Dolinę cechują dobre warunki przyrodnicze do rozwoju wielu cennych ptaków, stanowi ona również ostoję dla niektórych gatunków migrujących. Zamieszkują ją także rzadkie gatunki ssaków wodnych jak wydry i bobry. Oczywiście nie można zapominać o jej ogromnym znaczeniu historyczno-gospodarczym.

 • Nad Bugiem
  Informacje na temat rzeki Bug i okolic oraz bazie noclegowej. Agroturystyka, spływy kajakowe rzeką Bug oraz galeria zdjęć z pleneru Podlaski Przełom Bugu.
 • Kraina Bugu
  Serwis komercyjny, w którym znajdziecie m.in.: informacje o bazie noclegowej, aktualnych wiadomości z regionu, kalendarz imprez, propozycje wycieczek, interaktywna mapa Bugu i okolic, kultura, sztuka, kuchnia regionalna, architektura, ludzie, sport, rekreacja, histora...
 • Nadbużański Park Krajobrazowy
  Oficjalny serwis parku. Oprócz doliny rzecznej w obrębie parku znajdują się również kompleksy leśne i pozostałości dawnych puszcz, które zajmują około 36% jego powierzchni.
 • Park Krajobrazowy "Podlaski Przełom Bugu"
  Oficjalna strona internetowa Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu" - informacje o walorach przyrodniczych i krajobrazowych, galeria, zdjęcia z lotu ptaka.
 • Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Regionów Nadbużańskich
  Największe stowarzyszenie gmin, powiatów i regionów działające w obszarze nadbużańskim i obejmujące znaczną część tzw. ściany wschodniej Polski.
 • Dolina Bugu w okolicy wsi Mierzwice
  Strona zawiera opis stosunkowo mało znanego, ale jakże atrakcyjnego pod względem turystycznym terenu: podlaskiego przełomu rzeki Bug. Mnóstwo informacji o miejscowościach, przyrodzie i tym wszystkim co niezbędne turystom. Ponadto obszerna galeria zdjęć.
 • Nadbużańska Lokalna Organizacja Turystyczna
  Internetowy System Informacji Turystycznej Wschodniego Mazowsza. Nadbużańska Lokalna Organizacja Turystyczna działa na terenie wschodniego Mazowsza - w obszarze dorzecza rzeki Bug. Celem jej działalności jest kreowanie i upowszechnianie wizerunku obszaru dorzecza Bugu, jako regionu atrakcyjnego turystycznie w kraju i za granicą, integracja środowisk samorządu terytorialnego, gospodarczego i zawodowego, promocja dziedzictwa kulturowego i kulinarnego Dorzecza Bugu.
 • Dwór "Zaścianek"
  Stare, drewniane domy z początków XX w. (była plebania i szkoła) położone na skraju wsi Borsuki i terenie Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu". Skraj lasu z widokiem na nadbużańskie łąki i staropolska kuchnia to jedne z wielu atrakcji tego miejsca.
 • Serwis Informacyjny Serpelic nad Bugiem i Szkoły Przetrwania "SERWAL"
  Serpelice - wyjątkowo malowniczo położona miejscowość nad rzeką, u podnóża lesistego, pociętego wąwozami zbocza doliny Bugu, znana jest z wyjątkowo korzystnego mikroklimatu.
 • Bużyska - strona prywatna
  Strona prywatna o Bużyskach oraz szeroko pojętej Dolinie Bugu.

Drohiczyn

Drohiczyn położony na wysokim brzegu Bugu to jedno z najstarszych miast na Podlasiu, dodatkowo posiadające wyjątkowo bogatą i burzliwą przeszłość. Osada wiejska pojawiła się tutaj już w szóstym wieku po Chrystusie, przekształcając się stopniowo w ośrodek handlowy. Miasto stanowiło od XVI w. aż do rozbiorów stolicę Podlasia, jest jednym z 4 grodów koronacyjnych w Polsce. Przez lata przypisywano mu błędnie rolę stolicy Jaćwingów. Teraz położone nieco na uboczu głównych szlaków stara się odzyskać dawną świetność. Bez wątpienia warto uwzględnić to miejsce w swoich planach turystycznych: piękna panorama z Góry Zamkowej, wiele ciekawych zabytków, możliwość spływu kajakami po Bugu lub dla mniej odważnych rejs po rzece statkiem spacerowym to tylko niektóre powody dla których odwiedzić to miasto choćby na kilka godzin.

 • Svęt Perk
  Organizator imprez kulturalno-rozrywkowych, historycznych, pokazów walk, kuchni i rzemiosł dawnych.
  "U nas możecie nie tylko dobrze zjeść, napić się piwa, miodu pitnego, wina oraz podpiwku i kwasu chlebowego ale także zrelaksować się na wiele sposobów. Zapraszamy Państwa gorąco do wzięcia udziału w odbywających się u nas różnego typu imprezach rozrywkowych takich jak: festiwale, koncerty, wystawy, wieczorki taneczne, karaoke i inne".
 • Urząd Miasta Drohiczyn
  Serwis Informacyjny.
 • Diecezja Drohiczyńska
 • Polskie zamki
  Opis zamku w Drohiczynie.
 • Drohiczyn nad Bugiem
  Strona prywatna - agroturystyka.

Mielnik

Okolica dla miłośników spokojnego wypoczynku, spacerów, jazdy na rowerach, wędkarstwa. Mielnik leży nad brzegiem rzeki Bug, w pobliżu lasów. Archeolodzy twierdzą, że osada istniała tu już w XI w. Miastem był od 1440 r. aż do 1939 r. lecz z biegiem lat, po licznych najazdach i przesunięciu szlaków komunikacyjnych, stopniowo tracił swe znaczenie. O dawnej przeszłości świadczy m.in. grodzisko zwane Górą Zamkową. Są też ruiny kościoła z XV w. oraz cerkiew z 1825 r. Obecny kościół pochodzi z 1913 r. Miłośnicy skamieniałości mogą zwiedzić miejscową kopalnię kredy piszącej.

 • Gmina Mielnik
  Wirtualny serwis informacyjny.
 • "ASOLA"
  Wypożyczalnia i transport kajaków i rowerów górskich, bardzo miła obsługa.
 • "Panorama" - pensjonat
  Miejsca noclegowe w apartamentach oraz standardowych pokojach 2 i 3-osobowych z łazienkami, sprzętem RTV a w części z nich tarasami widokowymi.
 • Galeria
  Galeria zdjęć.

Korczew

Największą atrakcją Korczewa jest niewątpliwie zespół pałacowo-parkowy, składający się z wielu budynków i budowli. Niektóre z nich dziś już nie istniejące (budynek dawnej ochronki), po innych zostały tylko mury lub gruzy (stajnie, dom ogrodnika), inne przetrwały mniej lub bardziej zniszczone. Jednakże wszystkie stanowią dziś zabytki architektury i objęte są nadzorem konserwatora zabytków.

 • Pałac w Korczewie
  Serwis internetowy prezentujący Pałac w Korczewie. Głównymi atrakcjami są corocznie organizowane wyścigi psich zaprzęgów oraz impreza Zielony Korczew - Targi dla Wsi. Nieopodal Pałacu przebiega przepiękna Dolina Bugu.
 • Gmina Korczew
  Oficjalna strona gminy Korczew.

Grabarka

Ośrodek religijny polskiego prawosławia, zwany Świętą Górą. Wśród lasów, na wschód od miasta Siemiatycze znajduje się sanktuarium prawosławne istniejące od 1710 r. Klasztor prawosławny otoczony jest drewnianymi krzyżami, składanymi corocznie w ofierze przez prawosławnych pielgrzymów z całej Polski.

Janów Podlaski

Jedna z najciekawszych turystycznie miejscowości południowego Podlasia. Zabytki: dawna dwuwieżowa XVIII-wieczna katedra, kościół Jana Chrzciciela z przełomu XVIII i XIX w., ruiny zamku biskupów. We wsi Wygoda, 3 km od Janowa najstarsza w Polsce, założona w 1817 państwowa stadnina koni arabskich, licząca ok. 500 koni. Stadnina udostępniona jest do zwiedzania (budynki pochodzą z XIX w.), na jej terenie znajduje się unikatowy koński cmentarz. Co roku w sierpniu ma tu miejsce Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich i słynna aukcja koni arabskich.

 • Stadnina koni
  Oficjalna witryna Stadniny Koni w Janowie Podlaskim - najstarsza państwowa stadnina koni w Polsce - jest również jedną z najpiękniejszych. Malowniczo położona wśród bujnych nadbużańskich łąk jest prawdziwym "końskim rajem".
 • Strona Gminy Janów Podlaski
 • Pensjonat "Uroczysko Zaborek"
  Zabytkowy kompleks starej drewnianej architektury przystosowanej do potrzeb hotelowych, położony na terenie Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu" w otoczeniu wody i lasów sosnowych.
 • Dworek Łukowiska
  Posiadłość to m.in.: drewniany dworek, dziewiętnastowieczny dwór z Kownatek, zadaszenie biesiadne na 80 osób, budynek gospodarczy z różnorodnym ptactwem jak bażant złocisty, staw.
 • Dom Gościnny "Wygoda"
  W stuletnim parku, niedaleko bramy wjazdowej, stoi porośnięty dzikim winem budynek biura stadniny, gdzie oferowane są gościnne pokoje. Obiekt powstał w latach kryzysu - nie wyróżnia się urodą.
 • Bubel Granna
  Gospodarstwo agroturystyczne
 • Podlaskie Stowarzyszenie Agroturystyczne w Janowie Podlaskim

Kodeń i Kostomłoty

Kodeń, dawna posiadłość Sapiehów jest znanym Sanktuarium Maryjnym i miejscem licznych pielgrzymek. Słynie z cudownego obrazu Matki Boskiej de Guadelupe zwanej Kodeńską, sanktuarium to również historia Mikołaja Sapiehy i duchowe dziedzictwo Podlasia. W pobliskich Kostomłotach znajduje się Sanktuarium Unitów Podlaskich.

Biała Podlaska

Dawna siedziba Radziwiłłów, gdzie której zachowały się fragmenty zamku (muzeum) i cenne kościoły.

 • Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wiosenny Wiatr"
  Strona internetowa zaprzyjaźnionej stajni w miejscowości Woskrzenice Małe k. Białej Podlaskiej. "Znajdziecie tu aktualne informacje o naszej ofercie, skierowanej do miłośników jeździectwa i amatorów wypoczynku na łonie natury, przeczytacie o ważnych wydarzeniach z życia stajni oraz poznacie nasze konie".
 • Studzianka - przeszłość i teraźniejszość
  Strona o miejscowości zamieszkiwanej przez potomków Tatarów.

Podlasie

 • Południowe Podlasie
  Charakterystyka regionu, opisy ciekawych miejsc, propozycje wycieczek i in.
 • Wirtualne Podlasie
  Biała Podlaska i okolice - strona kierowana głównie do turystów, traktuje o regionie i aspektach przyrodniczo-historyczno-kulturowych Południowego Podlasia. Zbiór ponad 120 uporządkowanych tematycznie odnośników do stron związanych z regionem.
 • Wrota Podlasia
  Portal Informacyjny Województwa Podlaskiego.
 • Zaczarowany świat Podlasia
  Strona powstała dzięki urokowi pięknego zakątka Polski, jakim jest Podlasie. Uroda Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu", Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, sanktuarium na Św. Górze Grabarce i przemiłego Dworu Zaścianek zostawiły ślad w naszej pamięci. Dolina Bugu z całym pięknem przyrody, niezmąconym spokojem, relikwiami czasu, który już nie wróci - zachwycić musi każdego.
 • Szlak Jagielloński
  Organizacja Turystyczna "Szlak Jagielloński" (Kraków - Lublin - Wilno) z siedzibą w Lublinie. Na drodze tego szlaku leży także Polinów!
 • Gmina Leśna Podlaska
  Gminny Portal Internetowy. Kompleksowa informacja, aktualności, przetargi, baza firm. Sanktuarium religijne regionu Podlasia otoczone kompleksami leśnymi. Znajduje się tutaj barokowy kościół i klasztor Paulinów z 1737-52 r. z piękną dwuwieżową fasadą kolumnową. W XIX w. władze carskie przebudowały świątynię na cerkiew. Naleciałości usunięto w okresie międzywojennym. Zespół kościelno-klasztorny otaczają wysokie mury obronne. Warto zobaczyć Klasztor Paulinów.
 • Rowerem przez Podlasie
  Propozycja kilku szlaków rowerowych.

Przydatne portale regionalne i turystyczne

Galerie i zdjęcia

Inne

 • Nepomuki
  Zbiór zdjęć oraz informacji o Nepomukach, czyli wizerunkach Świętego Jana z Nepomuka, również tych podlaskich.
 • Krzyże i kapliczki przydrożne
  Zbiór zdjęć starych kapliczek, również podlaskich.
 • Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni
  Strona parafii i Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Prostyni. Jest to jedyne sanktuarium Trójcy Świętej w Polsce. Parafia powstała w 1510 roku a największym zabytkiem jest Cudowna Statua Trójcy Świętej dłuta Wita Stwosza lub jego uczniów.

Zamki

Niestety w naszej okolicy nigdy nie było tylu zamków co np. na Śląsku. Na domiar złego z tych które istniały, niewiele doczekało naszych czasów, niemniej warto się nimi zainteresować.

 • Zamki Polskie
  Zamki, strażnice, dwory obronne, warownie na terenie Polski.
 • Zamki w Polsce, polskie pałace i dwory obronne
  Kilkaset obiektów, tysiące zdjęć, WSPÓŁRZĘDNE GPS, dokładny opis dojazdu, porady jak szukać, turnieje rycerskie, tapety, puzzle.
 • Zamki i warownie
  Zamki i warownie - przewodnik.
 • Zamki znane i nieznane.
  Zamki w Polsce. Nie tylko te powszechnie znane będące miejscem szkolnych wycieczek lecz także te zapomniane leżące z dala od turystycznych szlaków. Ich historia i burzliwe dzieje opisy plany ciekawostki oraz zdjęcia obrazujące obecny wygląd.
 • Warownia
  Żywioł tajemnic.
 • Polskie zamki
  Opisy zamków, ruin i zamczysk z terenu obecnej Polski. Zilustrowane kilkoma tysiącami zdjęć, planów oraz rysunków i rekonstrukcji. W nawigacji pomaga bardzo dokładna mapa oraz wyszukiwarka.
 • Zamki w Polsce
  Polskie zamki na fotografiach - na stronie zamieszczono ponad 4,5 tys. fotografii ponad 351 polskich zamków. Rycerskie zamki, niedostępne warownie, wieże mieszkalne, dwory obronne, wspaniałe renesansowe rezydencje, magnackie siedziby, zapomniane ruiny.
Ojcowie serwisu Polinów
Łosice i okolice
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy