nagłówek "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) – dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława link nagłówka

czerwiec 2022 r.

Noc Świętojańska i rozpoczęcie sezonu wakacyjnego 2022

Maciej KobylińskiTegoroczne obchody Nocy Świętojańskiej rozpoczęły się już kilka godzin przed zapadnięciem zmroku. Zbiory kwiatów i ziół z łąk na polinowskim Polu Siedzibnym zaowocowały całkiem sporą ilością okazów miejscowej flory.

W wyniku zaangażowania i ciężkiej pracy bezładna sterta szybko zamieniła się w prawdziwe dzieła wiankowej sztuki.

Uroczystość rozpoczęła się wystrzeleniem szampana na Kopcu Michała. Po toaście za udany sezon wakacyjny 2022 odbył się koncert piosenki wakacyjnej. Na zdjęciu Zuzia Kobylińska, która zaprezentowała piosenkę "Smak wakacji".

Najdłuższy wieczór w roku był dobrą okazją do wspólnego biesiadowania.

Zadość stało się też zwyczajowi rozpalania ogni czyli sobótek. Określenie to po raz pierwszy użyte zostało w XIII wieku. Wtedy to na świętej górze Ślęży znany i praktykowany był zwyczaj rozpalania w celach obrzędowych ogni - sobótek.

Przybyli na miejsce panowie chcieli zaimponować młodym damom swoimi umiejętnościami. Dlatego też popisywali się skacząc przez ogniska, chcąc w ten sposób dowieźć swojej zręczności.

Potem przyszedł czas na punkt kulminacyjny czyli puszczanie wianków.

Dawniej była to czynność wykonywana przez znajdujące się na wydaniu dziewczęta. Wiły one z różnych polnych i ogrodowych kwiatów, takich jak chabry, maki, rumianki, ruty czy też z róż wianki, które były symbolem panieństwa. Przywiązywano je do deseczki, do której wcześniej przymocowano świeczkę. Tak przyrządzony wianek puszczały na wodę. Często biegły za nimi, by obserwować jak płyną.

Wszystkim życzymy udanych wakacji roku Pańskiego 2022!

Ojcowie serwisu Polinów
Polinów
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy