nagłówek "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) – dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława link nagłówka

Tokary

Maciej KobylińskiTokary to wieś letniskowa na południowym Podlasiu, na granicy parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Położona 15 km na północ od Łosic, nad rzeką Toczna.

Tokary - dwór

Tokary - brama prowadząca do majątku

Klasycystyczny, murowany dwór z I połowy XIX wieku. Zbudowany jest na wyniosłości nad rzeką Toczną, frontem zwrócony na zachód.

Tokary - dwór

Zbudowany dla rodziny Urbańskich, w II połowie XIX w. należał do Ostrowskich. W końcu lat 20-tych XX w. został wraz z majątkiem liczącym 236 ha nabyty przez Felicjana Węckiego. Po 1945 r. dwór upaństwowiono. Mieściła się w nim szkoła podstawowa. Był remontowany w 1961 r.

Tokary - dwór

Budynek murowany z cegły, tynkowany, piętrowy. Na piwnicach sklepionych kolebkowo z lunetami oraz kolebką na filarach. Czteroosiowy. Wyższe przyziemie boniowane z podziałem ramowym. Kondygnacje rozdzielone gładkim szerokim pasem ujętym w gzyms kordonowy oraz podokienny piętra. Od frontu nowy ganek. Układ dwutraktowy, z sienią i salonem na osi. Stolarka drzwiowa 1. poł. w. XIX. Dach niski, czterospadowy, kryty blachą.

Tokary - staw Tokary - staw

Pozostałości parku krajobrazowego z XIX w. z aleją dojazdową wysadzaną lipami i topolami na grobli pomiędzy stawami.

Tokary - kapliczka

Tokary - kapliczka Tokary - kapliczka Tokary - kapliczka

Murowana kapliczka z I połowy XIX w. z kolebkowym sklepieniem.

Ruda Instytutowa - młyn

Tokary - młyn

W pobliskiej miejscowości Ruda Instytutowa tama na rzece Tocznej i stary młyn wodny.

Bibliografia:

  1. "Katalog zabytków sztuki w Polsce. Powiat łosicki". Izabella Galicka, Hanna Sygietyńska; Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 1965.
  2. "Mapa topograficzna polski: Sokołów Podlaski". Tomasz Darmochwał; Wojskowe Zakłady Kartograficzne, Warszawa 1997.
  3. "Powiat siedlecki". Sławomir Kordaczuk; Warszawa 2013
powrót
Ojcowie serwisu Polinów
Łosice i okolice
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy