strona główna "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) - dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława

Platerów

Maciej KobylińskiPlaterów - wieś gminna na południowym Podlasiu, położona 13 km na północny wschód od Łosic. Nazwa miejscowości ma związek z właścicielami majątków ziemskich w okolicy - rodziną Broel-Plater. Ich gniazdem rodowym był Hruszniew. Platerów należy do najmłodszych osad w regionie. Zaczął się rozwijać na początku XX wieku z niewielkiego folwarku Pasieka. Przyczyniła się do tego kolej żelazna relacji Siedlce-Czeremcha zbudowana w 1906 r. Powstałą stację kolejową nazwano Platerowo (od rodziny Broel-Plater, której staraniem powstała).

Platerów - kościół

Platerów - kościół Platerów - kościół

We wsi znajduje się ładny drewniany kościółek zbudowany w 1927 roku. Wewnątrz warto obejrzeć tabernakulum z XVIII wieku, rzeźbę św. Jana Nepomucena z drugiej połowy XVIII wieku, krucyfiks barokowo-ludowy i ornaty z XVIII wieku. Obok kościoła oryginalna dzwonnica drewniana z balustradą na piętrze.

Platerów - kościół Platerów - kościół

Przez dolinę niewielkiej rzeczki od szosy Łosice - Sarnaki w kierunku torów kolejowych przebiega droga polna obsadzona starymi wierzbami.

aleja wierzbowa aleja wierzbowa aleja wierzbowa aleja wierzbowa

W pobliskim Ostromęczynie (odległym o około 3,5 km) można obejrzeć dwa wiatraki (częściowo uszkodzone) oraz budynek gospodarczy zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku, przebudowany w XX wieku, z dachem czterospadowym krytym dachówką.

Bibliografia:

  1. "Łosice i okolice. Przewodnik turystyczny". Ryszard Chojecki; Wojewódzki Ośrodek Informacji Turystycznej, Lublin i Biała Podlaska 1983.
  2. "Powiat Łosicki". Starostwo Powiatowe w Łosicach.
powrót
Ojcowie serwisu Polinów
Łosice i okolice
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy