nagłówek "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) – dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława link nagłówka

Platerów

Platerów - kościół

Maciej KobylińskiPlaterów - wieś gminna na południowym Podlasiu, położona 13 km na północny wschód od Łosic. Nazwa miejscowości ma związek z właścicielami majątków ziemskich w okolicy - rodziną Broel-Plater. Ich gniazdem rodowym był Hruszniew. Platerów należy do najmłodszych osad w regionie. Zaczął się rozwijać na początku XX wieku z niewielkiego folwarku Pasieka. Przyczyniła się do tego kolej żelazna relacji Siedlce-Czeremcha zbudowana w 1906 r. Powstałą stację kolejową nazwano Platerowo (od rodziny Broel-Plater, której staraniem powstała).

Platerów - kościół

Platerów - kościół Platerów - kościół

We wsi znajduje się ładny drewniany kościółek zbudowany w 1927 roku. Wewnątrz warto obejrzeć tabernakulum z XVIII wieku, rzeźbę św. Jana Nepomucena z drugiej połowy XVIII wieku, krucyfiks barokowo-ludowy i ornaty z XVIII wieku.

Platerów - kościół

Obok kościoła oryginalna dzwonnica drewniana z balustradą na piętrze.

Przez dolinę niewielkiej rzeczki od szosy Łosice - Sarnaki w kierunku torów kolejowych przebiega droga polna obsadzona starymi wierzbami.

Aleja wierzbowa Aleja wierzbowa Aleja wierzbowa Aleja wierzbowa

Podlaski Przełom Bugu

Ścieżka turystyczna

Na północ od miasteczka leży Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”. Obejmuje on głównie tereny nadbużańskie wraz z kompleksami leśnymi. W pobliskim lesie utworzono ścieżkę dydaktyczno-ekologiczno-rowerową prowadzącą przez piękne i urokliwe miejsca i zakątki.

Ścieżka turystyczna

W pobliskim Ostromęczynie (odległym o około 3,5 km) można obejrzeć dwa wiatraki (częściowo uszkodzone) oraz budynek gospodarczy zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku, przebudowany w XX wieku, z dachem czterospadowym krytym dachówką.

Bibliografia:

  1. "Łosice i okolice. Przewodnik turystyczny". Ryszard Chojecki; Wojewódzki Ośrodek Informacji Turystycznej, Lublin i Biała Podlaska 1983.
  2. "Powiat Łosicki". Starostwo Powiatowe w Łosicach.
powrót
Ojcowie serwisu Polinów
Łosice i okolice
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy