strona główna "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) - dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława

Hruszniew

Maciej Kobyliński

Hruszniew to wieś na południu Podlasia, na Wysoczyźnie Siedleckiej. Położona 10 km na północny wschód od Łosic.

Hruszniew - pałac

Hruszniew - pałac

Bardzo dobrze zachowany pałac. Jego obecny kształt jest wynikiem przebudowy i rozbudowy dla Broell-Platerów w 1866 r. dawnego murowanego dworu z XVIII wieku. Dawny dwór (wzniesiony zapewne dla Kuczyńskich) był parterowy, z wystawką na osi, osadzony na piwnicach sklepionych kolebkowo. Budynek o rzucie wydłużonego prostokąta posiadał dwutraktowy układ wnętrz, kryty był blaszanym dachem łamanym. Został rozbudowany przez dodanie na narożach czterech piętrowych pawilonów, krytych dachami mansardowymi.

Hruszniew - pałac

W kilku pomieszczeniach zachowały się dekoracyjne belkowania stiukowe. Kominek z plamistego marmuru pochodzi z III ćwierci XIX w. Obraz batalistyczny szkoły obcej datowany jest na wiek XVII i pochodzi z pałacu w Huszlewie.

Hruszniew - pałac Hruszniew - pałac Hruszniew - pałac

Dawna oficyna pałacowa - murowana z cegły, tynkowana, piętrowa, na rzucie prostokąta, zbudowana została w pierwszej połowie XIX wieku. Jest to siedmioosiowa budowla o układzie wnętrz dwutraktowym. Kondygnacje rozdziela wydatny gzyms kordonowy. Dach czterospadowy z dymnikami pokryto papą.

Piętrowy lamus z mansardowym dachem.

Hruszniew - park

Wokół pałacu pozostałości pięknego parku krajobrazowego z drugiej połowy XIX wieku. Podziwiać można m.in. okazy starej lipy, szpaler świerkowy na osi za pałacem.

Hruszniew - park Hruszniew - park Hruszniew - park

Na grobli między stawami aleja dojazdowa wysadzana lipami.

Hruszniew - aleja parkowa

W Hruszniewie, w rodzinie wójta, urodził się 18 lipca 1852 roku Adam Szymański, znany pisarz i działacz niepodległościowy (członek Rządu Narodowego w 1877 roku).

Adam Szymanski

Bibliografia:

  1. "Łosice i okolice. Przewodnik turystyczny". Ryszard Chojecki; Wojewódzki Ośrodek Informacji Turystycznej Lublin i Biała Podlaska 1983.
  2. "Mapa topograficzna Polski: Siedlce". Marta i Piotr Śliwińscy; Wojskowe Zakłady Kartograficzne, Warszawa 1997.
  3. "Powiat Łosicki". Starostwo Powiatowe w Łosicach.
  4. www.zabytki.pl
powrót
Ojcowie serwisu Polinów
Łosice i okolice
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy