nagłówek „Avorum respice mores” (Bacz na obyczaje przodków) – dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim herbu Szaława – dawnym właścicielom Polinowa link nagłówka

sierpień 2023 r.

Z Mołdawskiej Krainy do Polinowskiej Krypty, czyli letnie degustacje

Z Mołdawskiej Krainy do Polinowskiej Krypty

Maciej KobylińskiDruga połowa wakacji to u nas czas licznych rodzinnych świąt, kiedy mamy mnóstwo okazji do biesiadowania. Ten barwny okres rozpoczęliśmy od uczczenia urodzin Babci Ali organizując degustację wina w Polinowskiej Krypcie. Ponieważ był to dość złożony proces pozwolę sobie opisać go szczegółowo.

Rozdział I: Trudny wybór

Warsaw Wine Experience 2022

Pierwszym warunkiem udanej degustacji jest dobór odpowiednich trunków. W tym celu wybraliśmy się już w listopadzie do stolicy na jedną z największych imprez winiarskich. Do degustacji było blisko 500 win i mimo najszerszych chęci oraz dużego zaangażowania nie udało nam się spróbować wszystkich. Niestety - "...duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe..." Mk (14,38).

Warsaw Wine Experience 2022

Okazało się, że najwięcej czasu spędziliśmy przy stolikach z winem z Mołdawii, a jednym z producentów, który najbardziej nam smakował była winnica Asconi.

Rozdział II: Winnica

Winnica Asconi z Mołdawii

Winnica Asconi powstała w 1994 roku i do dziś pozostaje firmą rodzinną. Wina dojrzewają w 225-litrowych, dębowych beczkach. Produkcja sięga 3 mln butelek rocznie, a są one sprzedawane do aż 25 krajów - w tym Polski. Winnica znajduje się w wiosce Puhoi, na południe od stolicy Mołdawii, Kiszyniowa. Posiada klimatyczną restaurację, miejsca noclegowe, a w piwnicach 60 000 butelek swoich wyrobów, które tylko czekają, żeby je odkorkować.

Rozdział III: Bezpieczne miejsce

Winnica Asconi z Mołdawii

Z racji tego, że obecnie nad winnicą niestety od czasu do czasu latają rosyjskie rakiety, zdecydowaliśmy się nie korzystać z uroków Mołdawii i dokonać degustacji w bezpieczniejszym miejscu.

Z Mołdawskiej Krainy do Polinowskiej Krypty

A najlepszy współczynnik bezpieczeństwa w okolicy zapewniają bez wątpienia metrowe, historyczne mury Polinowskiej Krypty.

Rozdział IV: Degustacja

Z Mołdawskiej Krainy do Polinowskiej Krypty

Do walki stanęły następujące wina Asconi:

Z Mołdawskiej Krainy do Polinowskiej Krypty

June Pinot Grigio, June Cabernet Suvignon - Merlot - Feteasca Neagra, Celebro Merlot, Mołdawska Kraina Pinot Noir, Mołdawska Kraina Merlot, Mołdawska Kraina Cabernet Sauvignon.

Z Mołdawskiej Krainy do Polinowskiej Krypty Z Mołdawskiej Krainy do Polinowskiej Krypty Z Mołdawskiej Krainy do Polinowskiej Krypty Z Mołdawskiej Krainy do Polinowskiej Krypty

Walka między trunkami była niezwykle ciężka i wyrównana. Degustatorzy nie oszczędzali się i dali z siebie wszystko.

Rozdział V: Wyniki

Z Mołdawskiej Krainy do Polinowskiej Krypty

Pomijając fakt, że bardzo lubimy wino, to nie jesteśmy jakiejś wysokiej klasy znawcami. Dlatego nie podam tutaj nazwy konkretnego zwycięzcy. Natomiast w ocenach kolejnych butelek dało się zaobserwować pewną ciekawą tendencję:

butelka 1: może być
butelka 2: poprawne
butelka 3: dobre
butelka 4: bardzo dobre
butelka 5: wyśmienite
butelka 6: zaj...te! czy możemy otworzyć jeszcze jedną butelkę?

Z Mołdawskiej Krainy do Polinowskiej Krypty

Aż się prosi, aby podsumować te wyniki słowami starosty weselnego z Kany Galilejskiej sprzed ponad dwóch tysiącleci: "Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino, aż do tej pory..." J (2, 10).

Jubilatka Babcia Ala
Ojcowie serwisu Polinów
Polinów
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy