nagłówek „Avorum respice mores” (Bacz na obyczaje przodków) – dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim herbu Szaława – dawnym właścicielom Polinowa link nagłówka

luty 2020 r.

1917

Maciej KobylińskiPodczas tegorocznej gali Oscarów triumfy święcił m.in. dramat wojenny "1917", którego akcja toczy się w czasie I wojny światowej. Niewiele osób wie, że Polinów, a w zasadzie polinowska kamienica (dawna oranżeria) odegrała w łosickich dziejach tego okresu ważną rolę - mieścił się tam niemiecki szpital wojskowy.

Wg przekazów rodzinnych w czasie pierwszowojennej okupacji Niemcy urządzili w ich domu szpital wojskowy. Zwłoki znoszono do piwnic, gdzie była zaaranżowana kostnica. Do dzisiaj zresztą przy zejściu do niej widnieje wmurowane, przekrzywione serce. Co działo się wtedy z rodziną, tzn. czy kazano im stłoczyć się w jednym pokoju, czy gdzieś eksmitowano - tego nie wiemy.

W książce "Łosiczan portret własny" wydanej w zeszłym roku znajduje się zdjęcie niemieckiego lekarza wojskowego, pielęgniarek, pielęgniarzy stojących przed wejściem do polinowskiej kamienicy. Podpis głosi "Dr. Haupt ze swoim personelem" (zdjęcie powyżej). Poniżej stan obecny.

Ojcowie serwisu Polinów
Polinów
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy