nagłówek „Avorum respice mores” (Bacz na obyczaje przodków) – dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim herbu Szaława – dawnym właścicielom Polinowa link nagłówka

styczeń 2025 r.

Plany, plany, plany na nowy rok 2025

Maciej KobylińskiJak co roku niezwykle bogate dzieje Polinowa przynoszą nowe okazje do wspominania i świętowania:

520 lat praw magdeburskich dla Łosic (1505 r. - 2025 r.)

Z czasów przed założeniem Polinowa warto uczcić dzień 10 maja 1505 r., kiedy to w Radomiu król Polski, Wielki Książę Litewski Aleksander Jagiellończyk wydał przywilej, na mocy którego przeniósł miasto Łosice z prawa ruskiego i litewskiego na prawo magdeburskie. Odtąd sądownictwo nad mieszczanami miał sprawować wójt, a sprawami miejskimi zarządzać burmistrz i rajcy, wybierani co roku przez wójta i pospólstwo. W 1588 r. za zgodą króla Zygmunta III Wazy stanowisko łosickiego wójta objął właściciel Polinowa, podstarości łosicki Jakub Zębocki.

180 lat kościółka Św. Stanisława (1845 r. - 2025 r.)

W tym roku mija 180. rocznica budowy kościółka św. Stanisława. Nie wszyscy wiedzą (czemu trzeba koniecznie zaradzić), że kluczową rolę, zarówno koncepcyjną jak i finansową w budowie odegrał właściciel Polinowa (w tym czasie zwanego Apolinowem) - hrabia Józef Ledóchowski.

110 lat od wypędzenia z Łosic Moskali przez wojska niemieckie (1915 r. - 2025 r.)

W tym roku świętujemy 110. rocznicę wypędzenia, po ponad 100 latach zaborów, Rosjan z naszej okolicy. Od 15 sierpnia 1915 roku Łosice znalazły się pod kontrolą niemieckich wojsk okupacyjnych, z wojennym komendantem Otto Bohlerem na czele. Wkraczających do miasta Niemców witano jak wyzwolicieli. „Jeden z obywateli, w podeszłym wieku, Stefan Nikitowicz, dobrze pamiętający powstanie styczniowe, niedolę jego uczestników i udrękę unitów, ze łzami w oczach witał wojska niemieckie, nazywając je wyzwolicielami z niewoli carskiej". Co prawda szybko się okazało, że zamiana Rosjan na Niemców było jak zamiana dżumy na cholerę, a na Polinowie trzeba było gościć niemiecki szpital wojskowy, ale chwilowa odwilż 1915 r. była pełna nadziei.

40 lat polinowskiego flisu (1985 r. - 2025 r.)

Mija właśnie 40 lat od spotkania nad Bugiem z nadniemeńskimi flisakami, którzy byli inspiracją do zajęcia się tą ważną dla Polinowa gałęzią jego gospodarki. Flisacy z nad Niemna nad Bugiem? Okazało się to jak najbardziej możliwe.

Tylko czy wątroba to wytrzyma?
Ojcowie serwisu Polinów
Polinów
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy