nagłówek „Avorum respice mores” (Bacz na obyczaje przodków) – dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim herbu Szaława – dawnym właścicielom Polinowa link nagłówka

Wieści ze starego folwarku

Anno Domini 2025

Wielkanoc 2025
kwiecień 2025 r.

Św. Mateusz Ewangelista (zm. ok 60 r.)Polinowska Krypta "...Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i stali się jakby umarli..." Czytaj dalej

Antoni Kolankowski Dzwon w Polinowskim muzeum "W noc zapustną, na wieży,
Stał w podartej odzieży
Stary dzwonnik, przyparty do ściany,
Wiatr mu brodę nastrzępił,
Starzec czoło zasępił,
I przygarnął rozwiane łachmany..."
Czytaj dalej

Kolejny dzień z "Pamiętników Misjonarzy":
XXX dzień: Niedziela w pełni misyjna
15 lipca 1990 r.

Andrzej Kobylińskio. Roman Woźnica CMF 6:00 Wstanie, ostatnie szlifowanie kazań.
7:30 Uroczysta msza koncelebrowana z kazaniem (śpiewy chóru i Ewangelia w języku z Burkina Faso, artykulacja nie do uchwycenia – w sumie jednak PIĘKNIE I EGZOTYCZNIE).
8:30 (w praktyce 9:00) Uroczysta procesja rozpoczynająca święto Caritasu i msza św. okolicznościowa prowadzona samodzielnie przez jednego z misjonarzy we Vridi III.
9:00 Vridi Cite – msza św. niedzielna prowadzona przez drugiego misjonarza, który po jej zakończeniu dojechał TAXI do święta we Vridi III.
– Po zakończeniu mszy św. okolicznościowe przemówienia, wszyscy członkowie Caritasu, dzieląc się na grupy, udali się wraz z misjonarzami do najbiedniejszych mieszkańców „slumsu”.

– Warunki życia, jakie zastaliśmy –

Obraz życia najuboższych był wstrząsający. W większości są to imigranci z Burkina Faso, Mali i Ghany, bez perspektyw na lepszą przyszłość… Nędza, choroby, niekontrolowana wielodzietność, smród i beznadziejność są najkrótszą charakterystyką rzeczywistości.

Po powrocie członkowie Caritasu przygotowali w kościele wspólny posiłek z uprzednio przyniesionych darów. Posadzono nas na honorowych miejscach i przy ogłuszających dźwiękach kociej muzyki rozpoczęła się biesiada. Pomimo biednego otoczenia, murzyńska uczta była obfita i z kulturą prowadzona (np. mycie rąk przed posiłkiem, swobodny autoserwis, grzeczne rozmowy…). Po posiłku – część artystyczna: ludowe pieśni, balety i skecze urozmaiciły bogato ten czas. Zwłaszcza balety zmusiły nas do zapomnienia, że jesteśmy w kościele, w przeciwnym razie święty gniew przeciąłby radykalnie to święto… Prócz apetytu (w specyficznych okolicznościach), jest to znakiem naszej zaawansowanej inkulturacji, która zgodnie z wolą Najwyższych Przełożonych, przewyższa wszystkie inne cnoty misjonarza.

24 lata wirtualnego Polinowa!
9 lutego 2025 r., godz. 20:49

Bartosz KobylińskiCzy znacie jakiś serwis, który utrzymywałby się w internecie przez prawie ćwierć wieku? Nie? To spójrzcie tutaj, bowiem nieuchronnie zbliżamy się właśnie do tej magicznej granicy!
Jak co roku, w dniu 9 lutego nasz serwis www.polinow.pl obchodzi swoje urodziny, na dodatek przypadające w Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jako że akurat nie jest to jeszcze okrągła rocznica, tym razem obędzie się bez zbytniego nadęcia i zwyczajowo przytoczmy jedynie garść statystyk, a w zasadzie to... jedną. Wskazanie ogólnego licznika odwiedzin naszego serwisu od 2001 r. przekroczył bowiem właśnie... 319 tysięcy! Dziękujemy za tę imponującą liczbę i prosimy o jeszcze!

To tyle na dziś, a na koniec pozostaje sobie życzyć... smacznej pizzy, oczywiście przy serwisie www.polinow.pl! A już za rok – ĆWIERĆWIECZE SERWISU!!!Cowabunga!

Kolejny dzień z "Pamiętników Misjonarzy":
XXIX dzień
14 lipca 1990 r.

Andrzej Kobylińskio. Roman Woźnica CMF Jeden z misjonarzy cały dzień przygotowywał kazanie na święto Caritasu. Drugi zaś, jako że gorliwością w pisaniu kazań przewyższył współbrata i zrobił to wcześniej, pojechał na uroczyste otwarcie ośrodka Ojców Orionistów dla dzieci niepełnosprawnych.

Impreza rangi krajowej z ministrami, przedstawicielami prezydenta, hierarchii kościelnej z Nuncjuszem Apostolskim na czele. Nie zabrakło – jak zwykle na tego typu uroczystościach – przedstawicieli świata muzułmańskiego, schizmatyckiego i pogańskiego. Ci ostatni reprezentowani byli przez miejscowych królów i kacyków.

Misjonarz miał okazję zapoznać osobiście panią Minister i porozmawiać z kilkoma znaczniejszymi osobistościami. Najsilniejszych jednak wrażeń dostarczył wspólny obiad, podczas którego goście nieco mniej dostojni, po modlitwie przed posiłkiem, rzucili się gromadnie do samoobsługowego stołu, co wystraszyło misjonarza tak, że wycofał się z pustym talerzem na uprzednio upatrzone pozycje.

Droga powrotna wiodła wśród niekończących się plantacji ananasów i palm kokosowych.

Polinowski karnawał
styczeń 2025 r.

Mandolina w Polinowskim Muzeum"...Na to są tańce różne, żeby się kawalerowie słusznie pannom przypatrywali. Na to świeczkowy, żeby jeśli który nie dojrzy, lepiej ją widział przy świecy, którą przed sobą nosi. Na to mieniony, żeby z boku obaczył tem lepiej, jak chodzi, na to goniony, żeby widział, jeśli nie kaleka, albo nie dychawiczna, na to śpiewany kowal, żeby słyszał, jeśli nie niemota..." Czytaj dalej

Kolejny dzień z "Pamiętników Misjonarzy":
XXVIII dzień
13 lipca 1990 r.

Andrzej Kobylińskio. Roman Woźnica CMF Jak zwykle w piątek o 15:00 wizyta na budowie i spotkanie z architektem nadzorującym prace.

Bezpośrednio po tym spotkaniu, spotkanie z przewodniczącym Rady Parafialnej Vridi p. Diako, który jest zarazem szefem powstającego we Vridi Caritasu przy naszej parafii. Omówiliśmy piętnastodniowy program, który ma za zadanie propagowanie i rozszerzenie w parafii tegoż ruchu.

(Najbliższe 15 dni stanęło pod znakiem „CARITAS”; nasz w tym udział, to nabożeństwa i msze okolicznościowe.)

Maciej KobylińskiJak co roku niezwykle bogate dzieje Polinowa przynoszą nowe okazje do wspominania i świętowania... Czytaj dalej

Ojcowie serwisu Polinów
Polinów
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy