nagłówek „Avorum respice mores” (Bacz na obyczaje przodków) – dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim herbu Szaława – dawnym właścicielom Polinowa link nagłówka

Olszanka

Maciej KobylińskiOlszanka to gminna wieś-ulicówka na południu Podlasia, położona 8 km na południowy zachód od Łosic.

Olszanka - historia

Nazwa Olszanka należy do nazw tzw. pochodzenia topograficznego, wskazuje na osadę założoną w pobliżu lasu olchowego, których i obecnie w okolicy nie brakuje.

Najstarsze ślady osadnictwa pochodzącego ze średniowiecza można znaleźć w pobliskiej miejscowości Klimy, gdzie znajdują się resztki grodziska. Okoliczne osady zostały założone w XIV-XV w. przez osadników z Mazowsza (Pietrusy, Szawły, Bolesty, Radlnia). Na terenie gminy ścierały się wpływy litewskie i ruskie. Początkowo tereny te należały do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a od 1520 r. do utworzonego przez króla Zygmunta Augusta województwa podlaskiego. W 1560 r. weszły w skład starostwa łosickiego. Lata 1864-1914 to okres przynależności wsi Olszanka do guberni siedleckiej, powiat konstantynowski i zaistnienia jako gminy.

Dnia 16 marca 1944 roku w rejonie Olszanki I Ukraińska Dywizja Partyzancka, dowodzona przez P. Werszychorę stoczyła bitwę z wojskami niemieckimi. Bitwa była niesłychanie zacięta i zakończyła się pełnym sukcesem partyzantów, którzy zadali wrogowi ciężkie straty w sprzęcie i ludziach. Jeszcze tego samego dnia mogli oni kontynuować swój rajd w kierunku Bugu.

Olszanka - kapliczka

Olszanka - kapliczka Olszanka - kapliczka

Kapliczka przydrożna poświęcona martyrologii miejscowych unitów. Represjom z użyciem przemocy fizycznej władze carskie poddały także mieszkańców miejsowości Próchenki, Mszanna i Szydłówka (przełom XIX i XX w).

We wsi zachowały się jeszcze stare budynki gospodarcze i chałupy.

Użytek ekologiczny "Białe błoto"

Olszanka - 'Białe błoto'

Na pólnocny-zachód od wsi znajduje się użytek ekologiczny "Białe błoto". Jest to okresowo wysychające bagno śródpolne o powierzchni ok. 2,5 ha, miejsce licznego występowania płazów oraz gniazdowania kilku gatunków ptaków wodno-błotnych.

Olszanka - 'Białe błoto' Olszanka - 'Białe błoto' Olszanka - 'Białe błoto'

Bibliografia:

  1. "Łosice i okolice. Przewodnik turystyczny". Ryszard Chojecki; Wojewódzki Ośrodek Informacji Turystycznej, Lublin i Biała Podlaska 1983.
  2. "Powiat Łosicki". Starostwo Powiatowe w Łosicach.
Ojcowie serwisu Polinów
Łosice i okolice
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy