nagłówek „Avorum respice mores” (Bacz na obyczaje przodków) – dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim herbu Szaława – dawnym właścicielom Polinowa link nagłówka

Polinowskie Muzeum

Polinowskie Muzeum

Maciej KobylińskiBartosz KobylińskiPoczątki Polinowskiego Muzeum sięgają roku 2011 r., kiedy to zapadła decyzja o remoncie znajdującej się w starym spichlerzu Polinowskiej Karczmy i zmianie jej przeznaczenia. Pojawił się pomysł, aby oprócz wyeksponowania sprzętów ze starego Polinowa, które stanowiły wystrój dawnej karczmy, pokazać również liczne pamiątki z misji w Afryce, przywiezionych przez Ojców Andrzeja i Wojciecha Kobylińskich oraz podarowanych przez ich współbrata Romana Woźnicę. Karczma została zamieniona więc na muzeum podzielone na dwie części: Polinowską Izbę i Polinowskie Muzeum Misyjne.

Polinowska Izba

Polinowskie Muzeum

W Polinowskiej Izbie można obejrzeć to, co udało się ocalić ze starego Polinowa. Niestety są to tylko szczątki, ponieważ większość eksponatów spoczywa gdzieś pod zwałami ziemi na Tatarskiej Górze (dawne wysypisko śmieci).

W centralnej części Izby znajduje się tron nestora rodu z herbem "Prus II", mieczem i jastrzębiem. Wszystko to nawiązuje do starożytnych, szlacheckich korzeni gospodarzy.

Polinowskie Muzeum

Wiszące na filarach homonta przypominają, że historia rodu Kobylińskich od zawsze była związana z końmi.

Polinowskie Muzeum

Ekspozycja to głównie dawne sprzęty domowe i gospodarskie.

Polinowskie Muzeum Misyjne

Polinowskie Muzeum Misyjne

Muzeum gromadzi pamiątki głównie z Wybrzeża Kości Słoniowej - państwa w Afryce Zachodniej położonego na północnym wybrzeżu Zatoki Gwinejskiej, nad Oceanem Atlantyckim. Ojciec Andrzej Kobyliński z Polinowa - misjonarz ze Zgromadzenia Klaretynów wraz ze swoim współbratem o. Romanem Woźnicą już od 1990 r. prowadzili misje w tej byłej francuskiej kolonii. Początkowo ich placówką był Abidżan - dawna stolica kraju, gdzie mimo wojny domowej i trudnych warunków ekonomicznych wybudowali dwa piękne kościoły i nawrócili tysiące ludzi.

Polinowskie Muzeum Misyjne

Po tym, jak parafie w abidżańskich dzielnicach objęli tamtejsi księża, misjonarze w 2007 r. przenieśli się wgłąb lądu - do Bouaflé, a w 2015 jeszcze bliżej Sahary - do Koudougou w Burkina Faso.

W latach 2009-2012 do misji klaretyńskich na Wybrzeżu Kości Słoniowej dołączył nasz brat - o. Wojciech Kobyliński, który przydzielony został do misji w Soubré - miasta na południowym zachodzie kraju.

Osobom bliżej zainteresowanym historią misji na czarnym lądzie polecamy dział "Misje".

Polinowskie Muzeum Misyjne

Eksponaty to głównie rzeźby, ale także batiki (obrazy na płótnie, które powstają przez nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku) oraz ubiory.

Polinowskie Muzeum Misyjne

Muzeum odwiedzały łosickie przedszkolaki oraz uczniowie miejscowych szkół. Pomieszczenie wyposażone jest w projektor i nagłośnienie.

Polinowska Izba

W muzeum odbywają się też spotkania, gościło m.in. Towarzystwo Ziemi Łosickiej.

Polinowskie Muzeum Misyjne

W 2020 r. na łamach "Echa katolickiego" ukazał się artykuł "Rodzinne Muzeum Misyjne". Zachęcamy do lektury.

Ojcowie serwisu Polinów
Polinów
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy