nagłówek "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) – dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława link nagłówka

marzec 2021 r.

Spóźniona wiosna

Jacek KobylińskiPoprzednie sezony przyzwyczaiły nas do łagodnych zim i raczej wczesnych wiosen. W tym roku jest nieco inaczej. Zima najpierw zwlekała z rozwinięciem swoich uroków, ale potem zdążyła dokuczyć, a gdy już na dobre się rozgościła, to nie bardzo chciała ustąpić. W lutym wydawało się, że wiosna już blisko, a w marcu zrobiło się nieomal zimowo. Zdawało się też, że obfity śnieg spowoduje podtopienia, a zniknął bez sensacyjnych powodzi, chociaż później jeszcze parę razy pobielił krajobraz.

O ile pogoda sprawiała nam niespodzianki, to żywa przyroda stara się je ignorować i budzi się do życia, mimo zimowych akcentów. Z zamarzającej ziemi wychylają się pierwsze wczesnowiosenne kwiaty. Lecą klucze żurawi i dzikich gęsi. Szpaki gwiżdżą na mróz, a synogarlice szykują gniazda. Wiosna dość niemrawo, ale jednak nadchodzi, dając nadzieję na ograniczenie szalejącej pandemii i przynajmniej częściowy powrót do normalności. Poniżej parę migawek z tegorocznego przedwiośnia na Polinowie.

Ojcowie serwisu Polinów
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy