strona główna "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) - dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława

sierpień 2019 r.

Polinów w gronie Mateczników Polskości

Jacek KobylińskiNie wiem, przypadek czy zrządzenie losu, ale owocne. Pewnego letniego dnia popołudniową ciszę przerwało głośne "Dzień dobry!". Do ogrodu wszedł obcy, ale miłej aparycji Nieznajomy, który przedstawił się jako emerytowany lekarz, obecnie regionalista i propagator idei "Mateczników Polskości". Pan Maciej Andrzej Zarębski, autor wielu ciekawych książek, pracujący obecnie nad nowym albumem prezentującym Mateczniki Polskości. Przyjechał aż z Zagnańska co prawda do naszego sąsiada, muzealnika Pana Witolda Kosieradzkiego, ale nie zastawszy go chwilowo, całkiem przypadkowo trafił na Polinów wraz z żoną Ludmirą.

Wizyta trwała krótko, ale zaowocowała umieszczeniem materiału o Polinowie w wydanym już albumie i wymianą korespondencji. Mój księgozbiór wzbogacił się o kilka bardzo interesujących książek napisanych przez Pana Zarębskiego.

W planach jest spotkanie właścicieli Mateczników wiosną, właśnie w Łosicach. Pan Witold Kosieradzki zaproponował pomoc organizacyjną. Niewykluczone, że część spotkania będzie dotyczyć też Polinowa. Tak to zdawałoby się przypadkowa wizyta okazała się brzemienna w skutki i będzie miała ciąg dalszy.

Ojcowie serwisu Polinów
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy