strona główna "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) - dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława

7 stycznia 2019 r.

Wspomnienie o Mietku Tokarskim

Mieczysław Tokarski 1931 - 2019 r.

Jacek KobylińskiMietek - to barwna, niebanalna osobowość ukształtowana w okresie wojennym i burzliwym czasie wojującego komunizmu po wojnie. Młodzieńcze lata spędzone na Kielecczyźnie, zabrała mu zawierucha wojenna. Często wspominał o tych tragicznych latach, kiedy to kilka razy cudem ocalał w rozmaitych wojennych tarapatach. To nie było beztroskie dzieciństwo.

Okres powojenny i wczesna młodość to powrót z Rodzicami na Polinów. Niestety za ukrywanie broni po wojnie, w wieku 16 lat, aresztowany i wyprowadzony przez UB ze szkolnej ławki, skazany został na wieloletnie więzienie, później zamienione na karny obóz pracy w śląskich kopalniach.

Moje najwcześniejsze wspomnienia, to opowieści jego Matki, a mojej Ciotki Marianny /Cioci Mani/ o ukochanym synu i jej wyczekiwanie na jego powrót. Na Polinów wracał z fantazją poprzedzany przez grającego harmonistę. Podziwiałem jego tatuaże, młodzieńczą fantazję i siłę. Potem ożenił się z młodziutką Stasią z Płosodrzy, do której jeździł w zaloty konno przybrany w czarną pelerynę. Podobno nabożne niewiasty modlące się o zmroku pod krzyżem na rozstajnych drogach, widząc pędzącego jeźdźca w rozwianej pelerynie, żegnały się przerażone, jakby zobaczyły zjawę. Dla wielu był takim łosickim Kmicicem. Mietek przez całe życie był wielbicielem pięknych koni i miał się czym pochwalić. Przeszedł wiele i nie miał łatwego życia. Miał wielu przyjaciół ale i wrogów. Wielkim ciosem była przedwczesna śmierć żony Stasi. Ostatnie lata jego życia były przykładem na to, co robi starość z każdym, nawet z tak silnym człowiekiem. Mietek był barwną postacią Łosic. Wielu znało go z pielgrzymek do Leśnej Podlaskiej, gdyż przez prawie 30 lat towarzyszył im, przewożąc konnym zaprzęgiem pielgrzymie bagaże.

W mojej pamięci pozostanie jako niekonwencjonalny, zadziorny, pełen fantazji przedstawiciel wojennych roczników, którzy po tym co przeszli, potrafili doceniać życie takie, jakie dane im było przeżyć.

Ojcowie serwisu Polinów
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy