strona główna "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) - dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława

Wojnów

Maciej KobylińskiWojnów to miejscowość na południowym Podlasiu, położona 9 km na zachód od Łosic. Jest siedziba rodziny Raczyńskich, którzy chlubnie zapisali się w historii. Wielu członków rodu uczestniczyło w walkach o niepodległość ojczyzny. M.in. w powstaniu listopadowym jako żołnierz legionów walczył Bolesław Raczyński, w powstaniu styczniowym brał udział Wincenty Raczyński, w czasie II wojny światowej w szeregach AK walczył Julian Raczyński.

  • Przy drodze Siedlce - Łosice usytuowany jest dwór wzniesiony ok. 1869 r. przez Wincentego Raczyńskiego. Jest to budynek drewniany, założony na planie prostokąta, parterowy z charakterystycznym gankiem, w szczyciku którego znajduje się półkolisty okulus.
  • W otoczeniu pozostałości parku z dwoma niewielkimi stawami. Do dworu od drogi wiedzie aleja kasztanowo-lipowa. Wśród starodrzewia występują też jesiony, grochodrzew, z iglaków sosna amerykańska.

Bibliografia:

  1. "Przewodnik: Siedlce". Cezary Ostas; PTTK Oddział "Podlasie" w Siedlcach, Siedlce 2003.
powrót
Ojcowie serwisu Polinów
Łosice i okolice
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy