strona główna "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) - dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława

Kownaty

Maciej Kobyliński

Kownaty to wieś na południowym Podlasiu, położona 15 km na południowy wschód od Łosic. Założona w XV w. jako własność Jana Nassuty. Od 1567 r. do XVIII w. były w posiadaniu Radziwiłłów. W XVIII w. dzierżawcą Kownat zostają Kownaccy. W 2 połowie XIX w. przechodzą w ręce Ryttów, a na początku XX w. gospodarzami zostają Zborowscy.

dwór dwór aleja lipowa
  • W samym sercu wsi znajduje się przepiękny, drewniany, klasycystyczny dwór Rytlów z pierwszej połowy XIX wieku. Dwór od roku 1990 jest własnością prywatną.
    Drewniany i otynkowany, o konstrukcji zrębowej, parterowy, częściowo podpiwniczony. Zbudowany na planie prostokąta, dziewięcioosiowy. Dach naczółkowy z więźbą drewnianą, krokwiowo-stolcową. Układ wnętrz dwutraktowy, przebudowany. Narożniki ujmują lizeny. Prostokątne otwory okienne i drzwiowe otoczone są profilowanymi opaskami. Na osi środkowej dwukondygnacyjna wystawka z trójkątnym szczytem podtrzymywanym parą narożnych toskańskich kolumn na cokołach.

Bibliografia:

  1. "Powiat Łosicki". Starostwo Powiatowe w Łosicach.
  2. www.zabytki.pl
powrót
Ojcowie serwisu Polinów
Łosice i okolice
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy