strona główna "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) - dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława

Kobylany

Maciej Kobyliński

Kobylany to wieś na południu Podlasia, na pograniczu Równiny Łukowskiej i Wysoczyzny Siedleckiej. Położona w sąsiedztwie lasu, 13 km na południowy wschód od Łosic.

 • Z dawnego majątku ziemskiego zachowały się resztki budynku drewnianego konstrukcji zrębowej, zwanego rządcówką, z pierwszej połowy XIX wieku. Jest to pięcioosiowa budowla na rzucie prostokąta, z układem wnętrza dwutraktowym. Czterospadowy dach pierwotnie kryty był gontem.
  Kobylany - rządcówka
 • Fragmenty krajobrazowego parku podworskiego z pierwszej połowy XIX wieku ze starymi jesionami (pomnikami przyrody), lipami oraz nielicznymi gatunkami drzew egzotycznych.
  Kobylany - park Kobylany - park Kobylany - park Kobylany - park
 • Figura przydrożna z przełomu XVIII i XIX wieku. Zbudowana w formie murowanego słupa czworobocznego, tynkowanego, o ścianach ożywionych płycinami. U szczytu posąg Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z piaskowca.
  Kobylany - figura
 • W szkolnej Izbie Pamięci Narodowej można obejrzeć ciekawe eksponaty: zabytki kultury materialnej, pamiątki martyrologii z okresu ostatniej wojny i numizmaty.
 • W okolicy Kobylan, w roku 1942, oddziały AK stoczyły walkę z obławą niemiecką.
 • W sąsiedniej miejscowości - Kiełbaski, znajduje się obelisk upamiętniający bitwę, jaką 5 października 1946 r. stoczył oddział AK pod dowództwem porucznika Kurzawy z przeważającymi siłami UB, MO, KBW i NKWD. Znajduje się tam również krzyż upamiętniający egzekucję 9 mieszkańców Kornicy (15 sierpnia 1943 roku).
  Kiełbaski - obelisk Kiełbaski - obelisk

Bibliografia:

 1. "Łosice i okolice. Przewodnik turystyczny". Ryszard Chojecki; Wojewódzki Ośrodek Informacji Turystycznej Lublin i Biała Podlaska 1983.
 2. "Mapa topograficzna Polski: Siedlce". Marta i Piotr Śliwińscy; Wojskowe Zakłady Kartograficzne, Warszawa 1997.
 3. "Powiat Łosicki". Starostwo Powiatowe w Łosicach.
 4. www.zabytki.pl
powrót
Ojcowie serwisu Polinów
Łosice i okolice
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy