strona główna "Avorum respice mores" (Bacz na obyczaje przodków) - dewiza herbowa przysługująca jedynie hrabiom Ledóchowskim h. Szaława

Klimczyce

Maciej Kobyliński

Klimczyce to letniskowa wieś na południu Podlasia wśród malowniczych łąk doliny Bugu. Położona na terenie parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu, 19 km na północ od Łosic. Założona została jeszcze przed 1580 r. W XIX w. istniała tu przystań do przeładunku zboża. W 1877 r. spławiano tu ponad tysiąc ton. 14 i 15 października 1812 roku przeprawiały się tędy wojska napoleońskie w czasie odwrotu spod Moskwy. W okolicy wsi Klimczyce Armia Krajowa przeprowadziła słynną akcję "Most", polegającą na przejęciu rakiety V-2, która spadła w okolicy i wysłaniu jej w częściach do Londynu.

 • Przed wojną istniał tutaj stary drewniany dwór Podczaskich. Niestety rozebrano go w 1942 r. Mieściło się tu prywatne sanatorium dla ludzi cierpiących na choroby płuc.
  Klimczyce - dwór
 • Dawna oficyna dworska z oranżerią zwana "Kasztelem". Zbudowana została około 1840 roku dla Podczaskich. Jest murowana z cegły i kamienia, tynkowana, w stylu gotyku romantycznego. Piętrowa budowla na planie prostokąta posiada dwie czworoboczne wieżyczki po bokach oraz parterowe pomieszczenia pierwotnej oranżerii przylegające od strony zachodniej. W wieżyczkach znajdują się wejścia oraz otwory ostrołukowe, posiada pseudomachikułowy gzyms podokapowy. Układ wnętrz jest jednotraktowy z korytarzem. Dach pulpitowy osłonięty jest od zachodu ścianką attykową z grzebieniem sterczynowym, kryjącym kominy. Wieżyczki posiadają spłaszczone daszki namiotowe. Własność prywatna.
  Klimczyce - oficyna Klimczyce - oficyna Klimczyce - oficyna
  Klimczyce - oficyna Klimczyce - oficyna Klimczyce - oficyna
 • Zachowały się resztki parku krajobrazowego z połowy XIX wieku, z aleją na osi ruin dawnego dworu oraz prostokątnym stawem. Na cokole ustawiono rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem wystawioną w 1852 r. kosztem Józefy Podczaskiej.
  Klimczyce - park Klimczyce - park Klimczyce - park
  Klimczyce - park Klimczyce - park Klimczyce - park
 • Murowany spichlerz z XVIII w. w Kolonii Klimczyce. Został częściowo przebudowany i adaptowany na cele mieszkalne (zdjęcie z końca XIX w.).
  Klimczyce - spichlerz
 • We wsi stare drzewa i dwie zabytkowe kapliczki - z 1905 i 1930 r.
  Klimczyce - wierzba Klimczyce - kapliczka z 1905 r. Klimczyce - kapliczka z 1930 r.
 • Wieś słynie z upraw sadowniczych. Pierwsze sady powstały w okresie międzywojennym. Po wymarznięciu większości drzew w latach 1928-29 sprowadzono nowe odmiany z instytutu sadowniczego w Sinołęce oraz ze szkółki Szczekarkowie spod Lublina.

Bibliografia:

 1. "Mapa topograficzna polski: Sokołów Podlaski". Tomasz Darmochwał; Wojskowe Zakłady Kartograficzne, Warszawa 1997.
 2. "Powiat Łosicki". Starostwo Powiatowe w Łosicach.
 3. www.zabytki.pl
 4. "Klimczyce sadami słynące". Echo Podlasia 23(326)/97.
powrót
Ojcowie serwisu Polinów
Łosice i okolice
Kobylińscy
południowe Podlasie
południowe Podlasie
Kobylińscy
Kobylińscy